Pastaraisiais dešimtmečiais energijos vartojimo efektyvumas tapo pagrindiniu tinklo operatorių ir vartotojų rūpesčiu. Dalis iššūkio buvo ta, kad dauguma elektros skaitiklių buvo elektromechaniniai. Tinklo tiekėjai turėjo tik tuos matavimo duomenis, kuriuos vartotojai deklaravo kaip savo energijos suvartojimą. Vartotojai šiuos duomenis užsirašinėjo ranka ir pateikė mokėdami už komunalines paslaugas.

Vienas iš pagrindinių rankiniu būdu surinktų duomenų trūkumų – jie nėra sinchronizuoti. Tai reiškia, kad kiekvienas vartotojas užrašė ir pateikė savo duomenis skirtingu laiku. Dėl šios priežasties tinklo operatoriai neturėjo teisingos mėnesinio energijos suvartojimo informacijos. Atsižvelgiant į matavimo duomenų apimtį ir į tai, kad jie nebuvo sinchronizuoti, tinklo operatoriai turėjo didelį iššūkį juos analizuoti ir suprasti. Net tada rezultatai galėjo būti tik apytiksliai.

Iš to atsirado elektroninių išmaniųjų elektros skaitiklių paklausa. Šie skaitikliai turi realaus laiko laikrodį ir registruoja suvartojimą pagal nustatytus intervalus. Kas 30 minučių ar kas valandą kiekvienas šalies skaitiklis registruoja elektros suvartojimo informaciją. Šios funkcijos iš dalies išsprendė duomenų sinchronizavimo problemą. Rankinis skaitiklių skaitymas vis dar buvo paplitęs, o duomenų rinkimas vis dar buvo ilgas ir varginantis procesas. Net jei duomenys sinchronizuoti, jie vis tiek renkami rankiniu būdu. Taigi, norint gauti visus matavimo duomenis vienu metu, reikėjo tolimesnio sprendimo.

Tada inžinieriai sukūrė išmaniuosius elektros skaitiklius su galimybe prijungti belaidį duomenų perdavimo modemą. Tada sinchronizuoti matavimo duomenys galėtų būti renkami nuotoliniu būdu. Energijos suvartojimo duomenų sinchronizavimo ir surinkimo problemos buvo išspręstos. Dabar tinklo operatoriai turėjo visus svarbius duomenis po ranka.

Norint efektyviai analizuoti didžiulius matavimo duomenų kiekius, reikėjo specialios programinės įrangos. „Microsoft Excel“ nepakako. Taigi programinės įrangos kūrėjai sukūrė specialią išmanią sistemą. Automatinio skaitiklių duomenų surinkimo programinė įranga suteikė tinklo operatoriams visas reikalingas priemones. Sistema galėjo valdyti automatinį skaitiklių duomenų nuskaitymą, teikti duomenis analizei ir sprendimų priėmimui ir turėti įvairių duomenų pateikimo matavimo įrankių. Energetikos sistemų stebėjimas (monitoringas) ir skaitiklių duomenų surinkimas buvo visiškai automatizuotas.

Tiesą sakant, išmaniosiose matavimo sistemose vertę rado ne tik tinklo operatoriai. Įvairios pramonės šakos savo energijos vartojimo optimizavimui pritaikė nuotolinio skaitiklių nuskaitymo naudojimą. Išmanieji matavimo sprendimai turi daugybę pritaikymų, tokių kaip prekybos tinklai, nekilnojamasis turtas ir gamyba.

Mes, NAVITUS LT, didžiuojamės suteikta galimybe prisidėti prie išmanaus elektros tinklo kūrimo. Suprojektavome ir sukūrėme skaitiklių duomenų valdymo platformą „Enersis“. Kadangi prekybos tinklui gali neprireikti visos funkcijos versijos, kaip tai daro „Utilities“, sistema yra modulinė. Mūsų klientai gali pasirinkti, kokias funkcijas jie nori turėti. Nuo apkrovos profilio stebėjimo iki automatinio masės matuoklio registravimo „Enersis“ yra lankstus sprendimas visiems. Daugiau apie tai galite paskaityti čia. Jei turite klausimų, nedvejodami susisiekite su mumis el. paštu pardavimai@navitus.lt.

Užsakyti
Paslaugų Produktai
ESMB 4.4 P1 SAGEMCOM skaitiklių P1 sąsajos duomenų konvertavimui į MODBUS TCP
Duomenų perdavimo modemas MCL 5.10 NB (NB-IoT)
Išmanusis trifazis elektros skaitiklis CL730
Modemas elektros skaitiklių nuskaitymui MCL 5.10
Kitos Verslo Sritys